.

«Коли ще Кремінь із Юве зіграє?»: Олександр Диндіков

9 мая 2020, 14:58 Автор: Administrator Просмотров: 402 Комментариев: 0

«Коли ще Кремінь із Юве зіграє?»: Олександр Диндіков

 

Їх імена свого часу були відомі скаутам видних європейських клубів. Футбольна Україна делегувала їх, немов своїх найпочесніших послів, в академії і дублі гучних і титулованих команд. Вони пережили золоту юність і молодість. І тепер їм є про що згадати, є що розповісти і є що порадити тим представникам молодого покоління, які в майбутньому підуть по їх стопах. Щоб вони стали кращими, мудрішими і більш вдалим. Щоб вони відбулися і реалізували свій талант. Це – рубрика «Європейська юність». 

 

Наш сьогоднішній герой пограв в п’яти чемпіонатах Євразії. Виступав разом з олімпійським чемпіоном і проти володаря «Золотого м’яча». А футбольну юність провів в зарубіжних чемпіонатах, коли його, гравця Динамо і юнацької збірної України, пообіцяли влаштувати в Німеччині, де його новим роботодавцем став Шальке.

 

Це були далекі часи, коли Гельзенкірхен ще втішався недавньою перемогою в Кубку УЄФА, тільки починав будувати знамениту «Арену АуфШальке» і ще тільки реформував свою вражаючу систему академії і скаутингу, яка в підсумку випустить з «кобальтового» клубу в світ великого футболу Нойєра, Хеведес , Езіла і добрий десяток зірок і зірочок.

 

Кременчужанин Олександр Диндіков провів в Шальке два сезони, був лідером юнацького складу, але так і не зміг пробитися в основу гордості Рура, де тоді виблискували Вільмотс, Санд, Мпенза. Зате піднабрався досвіду, який пізніше допоміг йому в Україні, Вірменії, Молдові та Узбекистані, а також в роботі з юними футболістами в рідному місті.

 

«Чекали в Байєрі, їхав в Роду, а виявився в Шальке»

 

– Давайте почнемо з диспозиції літо 1998 року, де ви, що робите, з якими надіями?

 

– Мені 16 років. Я – гравець юнацької збірної України, який нещодавно змінив київське Динамо на Кремінь, але «сидить на валізах», збираючись виїхати до Німеччини.

 

– Дуже ранній вік. Як у вас з’явилася така можливість?

 

– На той момент вже кілька наших юних легіонерів грало в Німеччині – у Менхенглабасі, Воронін, в Дортмунді – Бендовський, одразу кілька хлопців з Києва, Одеси, інших міст. А Динамо в ту пору регулярно брало участь у міжнародних юнацьких турнірах, я непогано виступив на одному з них в Німеччині. Дізнавшись від однолітків, що менеджер Андрій Головаш може влаштувати в німецький клуб, я сам попросився, щоб він знайшов і мені такий варіант. Він пообіцяв, що допоможе, але попередив: «Сидіти, що не смикатися».

 

– А де тут Кремінь?

 

– Справа в тому, що в Динамо мені тим часом запропонували контракт і можливість дебютувати в Динамо-3. Але тоді не можна було б виїхати за кордон, тому я відмовився, і в Києві сказали: «Ну, до побачення тоді».

 

Щоб заповнити півріччя, до кінця сезону 97/98 вирішив зіграти за команду рідного міста. Був дуже плідний період: встиг дебютувати в Першій лізі і награти разом п’ять матчів за весну, що для школяра дуже непогано. Ось так я перебув до літа, коли і прийшов виклик їхати в Німеччину.

 

«Коли ще Кремінь із Юве зіграє?»: Олександр Диндіков

 

– Знали, куди їдете?

 

– Спочатку це був Байєр, але за термінами перегляд в Леверкузені збігався з турніром юнацької збірної України, з якою я і відправився до Франції. Головаш сказав: «Нічого страшного, тебе там будуть дивитися». Байєру я не підійшов – вони шукали, як з’ясувалося, лівого півзахисника, а моя основна позиція – під нападаючими.

 

А коли я повернувся додому, мені подзвонив російський агент Сарсанія – сказав, що є якісь італійські, французькі команди, які мене теж помітили. Так як у мене вже були домовленості, я відмовився. Поїхав на перегляд в Роду, і ніби як голландці мною зацікавилися, але там було таке правило, що іноземному футболісту потрібно було платити зарплату не нижчу від визначеної суми, яку в Керкраде платити 16-річки були не готові.

 

Зате під час одного зі спарингів мене побачив спортивний директор Шальке, що і вирішило мою долю.

 

– У Гельзенкірхені довго переглядали?

 

– Та взагалі все вирішилося за один-два дні. Сам перегляд тривав близько години: перевірили швидкісні якості, єдиноборства у грі один в один і так званий «дир-дир» – 3 на 3 проти тренерського складу. Точну дату підписання контракту вже не пам’ятаю, але те, що це одне з найважливіших подій у житті – це точно!

 

«З Вороніним, Валєєвим і Левченко ми відразу подружилися»

 

– Що застали в Шальке?

 

– Відмінний колектив – як в першій команді, так і в резерві і юніорів. Шальке всього роком раніше виграв Кубок УЄФА.

 

– Андрій Головаш вважав ваш варіант перспективним? Адже, з одного боку, ви в той час подавали великі надії, але, з іншого, – конкурентами вашими були дуже досвідчені і титуловані «вікові»…

 

– Хороший старт для початку кар’єри – ми так це розглядали. Такої ж думки були і земляки. Поки вирішувалося питання з Шальке, мене поселили у Гладбасі разом з Андрієм Вороніним, Русланом Валєєвим і Сергієм Левченком (царство йому небесне). Відмінні хлопці, ми відразу подружилися і добре спілкувалися.

 

– У Німеччині в ту пору було добрих два десятка наших молодих гравців, і в Гельзенкірхені – теж…

 

– Так, на хорошому рахунку у другій команді Шальке були двоє українців: Владислав Кошарний з міста Дніпра і Сергій Титарчук з Київської області. Вони на той момент вже підходили до основного складу. Влад – цікавий крайній півзахисник, Серьога – досить результативний атакуючий гравець, один з найкращих бомбардирів. Допомагав мені з перекладом в спілкуванні з тренером. На жаль, у них теж не вийшло заграти в першій команді, але гравці вони хороші. На перших порах вони мені дуже допомогли.

 

– Для тодішнього Шальке юніор-іноземець – це була буденна практика?

 

– У них трошки інший розподіл, ніж у нас: одночасно граються як би два віки. Ось А-юніори – це були 1980-81 р.н., В-юніори – 1982-83 р.н. Так ось, в В-юніорів не було жодного легіонера, крім мене. А в А-юніорах – одразу кілька: я і талановиті угорці Хайнал і Соллар. І іноземних гравців ставало все більше – прибутки бразильці, африканці.

 

– І як ви жили цим футбольним інтернаціоналом?

 

– Спочатку по приїзду мені зняли квартиру, жив разом з іногороднім німецьким футболістом, який допомагав мені освоїтися і підучити мову на початковому етапі. А потім, через півроку-рік, нам побудували інтернат ще на старому Паркштадіоне ціною в кілька мільйонів, і ми – вісім легіонерів – жили разом. Був вихователь, який за нами наглядав, але приготування їжі, інші господарські справи, були на нас.

 

– Знаходили спільну мову?

 

– Ми всі, європейці, німецький підтягнули. Важко він давався бразильцям, але вони хоча б якісь основні слова англійську знали. А ось африканці обходилися якимось «суржиком» французької, англійської та німецької. Жили дружно, хоча в колективі і бійки бували, але все нормально закінчувалося.

 

– Що не поділили?

 

– Та це життя. Могли побитися щодо чергування на кухні – кому мити посуд. Але це дрібниці. На роботі це не позначалося.

 

«В перший і в останній раз побачив свого тренера у Шальке злим через гетри, подаровані земляком»

 

– У Шальке ви грали у Дубські та Елегарта – тренерів, які випустили багатьох талановитих вихованців клубу. На той момент це молоді фахівці трохи за 40. Контраст на тлі баченого на пострадянському просторі?

 

– Після України що було незвично – ніколи не було криків. Навпаки, це мене стримували, тому що за звичкою я комусь міг напхати, вже потім пообвикся і відійшов. Манфред Дубські – душа колективу, мотиватор, мотор, а Норберт Елегарт – дуже освічена, зі своїм поглядом на футбол і цікавими тренуваннями.

 

Мені він більше подобався, але саме з ним і було важче працювати. Тому що якщо по юнакам (В-Юніори) я був лідером, багато забивав і віддавав, то в А-юніорах із приходом бразильців мені стало важче конкурувати. Може, навіть не з футбольних причин, а тому, що Норберт володів іспанською, розумів бразильців з їх португальською мовою, йому з ними було цікавіше спілкуватися.

 

– Хто в тогочасній юнацькій команді Шальке виділявся?

 

– Були там і капітани юнацьких збірних своїх країн, і люди, яких в списки найперспективніших включали. Ось, наприклад, був такий захисник Моріц Фольц – його при мені в Арсенал запросили, потім він багато років в АПЛ грав, зараз – асистент Нагельсманна в Ред Булл Лейпциг.

 

 

– Рур – порівняно невеликий регіон, індустріальний шахтарський край. І станом на другу половину 90-х там встигли погостювати Кубок чемпіонів і Кубок УЄФА – зусиллями Шальке і Боруссії (Дортмунд). Ажіотаж той застали?

 

– Ну звичайно ж! Шальке, як на мене, це взагалі суперклуб. Поряд з Баварією і Боруссією, у нього, мабуть, найбільше за всіх уболівальників. Ще коли їхав туди, почитав все, що було, про команду – і це було однією з переваг, чому я перейшов саме в Шальке. Тоді його гравці гриміли, багато збірників, призери чемпіонатів світу та Європи …

 

– Тодішній Шальке – це Гродас і Рек, ван Керховен, Тон і де Кок, Вальдох і Кметч, Мюллер і Вільмотс, Латал і Нємєц, Госсенс, Мюльдер, Макс, Хамі, Санд, Асамоа, Мпенза, а також головний тренер – харизматичний Хуб Стевенс. Чи доводилося зустрічатися з цими зірками, тренуватися з першою командою? Які вони в побуті? «Без зірочки», або до них не можна було підступитися? Згадайте кілька історій.

 

– Так, в ті дні, коли грали збірні, кілька разів підключали до тренувань першої команди. Для мене, 16-річного, було дуже серйозне досягнення – попрацювати з такими майстрами. Вразило, що всі підтримували, підказували, допомагали адаптуватися. Чи то від цього, чи то тому, що і я дещо міг, але у мене не було такого враження після тренування, що там робилося щось таке, чого я не міг повторити.

 

Я рийшов в команду через рік після завоювання Кубка УЄФА, футболістів і тренера в місті просто обожнювали. Мені більше всіх подобалися Санд і Вільмотс, але осібно стояв Нємєц, намагався наслідувати його. У Іржі було чудове бачення поля, пас. Віце-чемпіон Європи у складі збірної Чехії 1996 року.

 

– Шальке очолював Хуб Стевенс – в минулому суворий деф ПСВ і збірної Нідерландів, який кращі тренерські роки провів в Гельзенкірхені. Яким би ви він запам’ятався?

 

– Стевенс запам’ятався своєю суворістю – грізний дядько 🙂 У нього була досить досвідчена команда – збірники у віці за 30 і старше, тим не менш, молодим він довіряв. З моїх «однокашників» – угорець Тамаш Хайнал (Шальке, Штуттгарт, Боруссія Д), мій чеський друг Філіп Троян (Шальке, Бохум) і португалець Сержіу Пінту (був багаторічним лідером Ганновера) саме при ньому дебютували, пізніше в Бундеслізі чимало награли.

 

– Говоримо Шальке – згадуємо прекрасний «АуфШальке», один з найбільш модерних стадіонів світу свого часу. Застали?

 

– Коли я був – його тільки будували. На жаль, так на ньому і не побував.

 

– Гельзенкірхен нагадував наші гірницькі міста – Донецьк, Луганськ, Червоноград?

 

– Типу такого – невелике містечко, по пам’яті – тисяч 250 жителів. Терикони були, але саме місто затишне і доглянуте. Поруч – Дортмунд, там – найлютіший ворог нашого клубу Боруссія і мій друг Володимир Богданов. На уроки німецької в Дортмунд я охоче їздив. Ось тільки одного разу Володя мені подарував жовті гетри Боруссії … Ось тоді я єдиний раз побачив тренера Шальке злим: «Ти що надів? Зніми негайно, і щоб я більше не бачив! .. »Так я і зрозумів, що таке дербі Шальке – Боруссія.

 

– Ви в Бундеслізі не грали, але напевно свої спогади від матчів Шальке залишили.

 

– Ходив на кожен домашній матч, якщо не збігалося з нашими іграми. Що сказати – кожен тур аншлаги. Сектори за воротами (за традицією вболівальницькі) створювали неймовірну атмосферу. Було відчуття, що клуб – це не просто так, що за нами ці люди стоять. Цією причетності, на жаль, не вистачає українському футболу.

 

«Коли ще Кремінь із Юве зіграє?»: Олександр Диндіков

 

 

– Ви залишалися гравцем юнацької збірної України. Як в Гельзенкірхені реагували на ваші виклики?

 

– У Шальке були горді, що мене викликають грати за збірну, і завжди щиро бажали удачі. Грати міжнародні матчі я почав ще за часів виступів у Динамо. Саме наша динамівська команда 1982 р.н. стала кістяком збірної у Олександра Лисенка та Анатолія Бузника. Були побоювання, що після переходу з київського клубу дорога в збірну буде для мене закрита. Але цього не сталося, викликали ще із Кременя і з Німеччини. Особисто я до збірної України завжди їхав, як на свято. У нас відмінна команда була, пам’ятаю, як виходили на чемпіонат Європи, як радів успіхам хлопців в їх клубах, а вони мене підтримували.

 

«Думав, що завжди буде, як у Шальке»

 

– Після вас на перегляд в Шальке приїжджав ще один динамівець – киянин Павло Янчук. І він застав таких молодих гравців, як Нойер, Озіл. У ваші часи були намітки, що Шальке стане настільки крутим в дитячо-юнацькому футболі?

 

– Взагалі, Німеччина дуже багато грошей інвестувала в дитячий футбол – ще до домашнього чемпіонату світу 2006 року вклалися десь на мільярд євро. І я, пам’ятаю, перед виїзними і домашніми матчами ходив-дивився – всюди бачив відмінні поля, бази.

 

– Ви зараз, як тренер, займаєтеся саме з дітьми. Що для себе почерпнули в Німеччині? Що було контрастом у порівнянні з українською школою?

 

– Робота велася, в основному, на розвиток техніко-тактичних якостей. Вони вже тоді всі тренування давали тільки з м’ячем. Вправ без м’яча практично не було, і мені це дуже подобалося. Такого, щоб як в Динамо у нас, навіть для школярів давали атлетичні заняття, не було. Щоб всіх під одну гребінку – не було. У кожного була своя програма, узгоджена з тренером. Головне, на що дивляться в Шальке – як ти граєш один в один, як йдеш в відбір. Це вимагається від усіх гравців, незалежно від амплуа. Гравцеві дається відмінна школа роботи з м’ячем вже з 7-8 років. Тренувалися кожен день, але іноді тренери займалися з легіонерами індивідуально.

 

– Зараз модна мулька – копіювати Баварію, у якій нібито все віку грають по одній тактичній схемі. У Шальке таке застосовували?

 

– Так, в принципі, застосовували. Але взагалі головне завдання у тренерів юніорів – підготувати гравця для першої команди. Поточний результат не ставилося на перший план. Дивилися, прогресує чи не прогресує гравець.

 

– Хто в тій команді Шальке був найбільш високооплачуваним і авторитетним?

 

– По грошах, чесно кажучи, не можу впевнено говорити – ми ще далеко були від першої команди. Найавторитетніші були – Вільмотс, Тон, та майже на кожній позиції у Шальке був досвідчений збірник. Не скажу, що цей клуб був найбагатшим – та й гроші позамежні тоді людям ще не платили. І таких автомобілів, як зараз, біля бази і стадіону не стояло – люди, думаю, ще не морочилися, на чому їздити.

 

– А що отримував, вибачте, юніор Шальке і вистачало чи цього на життя?

 

– Щось у еквіваленті 1000 євро. Так як ми були у клубу на утриманні, цілком вистачало. Плюс клуб перейнявся – на моє ім’я було відкрито накопичувальний рахунок, типу пенсійний. Мені їх віддали, коли йшов. Ні про що, крім, як про футбол, думати не доводилося, клуб вирішував всі проблеми побутового та матеріального плану.

 

– Хоч хтось із земляків зумів правильно вкластися?

 

– Наскільки знаю, ні. За себе – я з цим не вгадав. Думав, що вже завжди так буде, а зараз би мою голову 16-річному – може, щось інше вийшло.

 

– Непросте і невтішне запитання. Якщо задуматися, в 90-х серед тих кількох десятків українців, які пробували сили у юнацьких командах клубів Бундесліги, більшість – «породисті», вихованці найкращих шкіл підготовки, збірники своїх вікових груп. Чому ж тоді лише Андрій Воронін в повній мірі реалізував в Німеччині свій талант?

 

– Так, складно однозначно відповісти. Комплексне запитання. У кожного – своя історія. Комусь не вистачало тренерського довіри. Хтось помилився, переоцінив свої можливості і потрапив під конкуренцію, де виграти не було шансів. А комусь не вистачило професіоналізму. Таке теж траплялося.

 

Але все ж головне – це різниця в менталітеті. В юному віці ми потрапляли з наших кризових 90-х в інший світ. Почали отримувати великі, як для свого віку, гроші. Десь знизили вимоги до себе. Коли з’являлися деякі гроші, деякі машини купували і розслаблялися, як ніби це все, що потрібно в житті.

 

– А у вашому випадку?

 

– На моїй позиції в першій команді і справді була велика конкуренція, плюс – прикупили юних бразильців мені в конкуренти. Я бачив, що мені дають трохи часу, на заміні сидіти не любив, так що пішли розбіжності і я в підсумку пішов. Розлютився і не витримав…

 

– Що стало останньою краплею?

 

– Грали, рахунок 0:0. До кінця залишалося хвилин 20-25. Дозволялося три заміни, а у Елегарта був принцип: першим виходить той, у кого футболка №15, за ним – у кого №14, далі – №13. Якщо не заважав форс-мажор, правило виконувалося неухильно. А у мене – №18, сиджу, нічого не чекаю. Шансів мало, що я вийду.

 

А Елегарт несподівано мене кличе і каже: «Ти скаржився, що у тебе немає шансу. Іди, доводь». Виходжу – один гол, два ассист, ми виграли 3:0. Преса виставила хороші оцінки, я задоволений, чекаю, що буде далі. На наступний матч виходимо, програємо комусь на виїзді. Знову я без діла, він мене лише в кінці смикнув, ми посварилися – і я зрозумів, що треба йти, щось міняти. Я реально розумів, що в першій команді заграти вдається одиницям. Я своїх шансів не бачив.

 

– Німеччину покидали з жалем або з образою?

 

– Розлучилися по-доброму, потиснули один одному руки і побажали удачі. Жалю особливого немає – склалося як склалося, так що час, проведений в Німеччині, згадую з задоволенням.

 

– У Гельзенкірхен після того навідувалися, матчі Шальке дивилися?

 

– Ні не доводилось. Але, звичайно, за Бундеслігою стежу. Бачу, що з приходом нових спонсорів Шальке став набагато більш амбітний – це радує. Взагалі, у них в Рурі неймовірний футбольний дух. Та ж Боруссія з її швидким комбінаційною футболом чого вартий.

 

«Коли ще Кремінь із Юве зіграє?»

 

– Ви перейшли в клуб Захсен із Лейпцига. Неначе з небес на землю спустилися?

 

– За рівнем, звичайно, велика різниця. За інфраструктурою – теж полів поменше, і на гарьову тренувалися. Коли приходив, команда була в зоні вильоту. Потім ми додали, я чимало забивав і віддавав. Пам’ятаю, у важливому матчі обіграли когось із лідерів – чи то резерв Герти, то чи Теніс-Боруссію – і виконали завдання сезону. Для Захсен це був успіх.

 

Після цього з’явилися серйозні спонсори, завдання. Третя Бундесліга організувалася, було завдання підвищитися в класі. Словом, я забув про Шальке і зайнявся завданнями своєї нової команди. У Захсене створювався серйозний проект. Це був хороший період в моїй кар’єрі.

 

– Кажуть, ви могли опинитися в Данії …

 

– Поїхав на оглядини в датський Сількеборг, на той момент один з кращих клубів країни, стабільно виступає в єврокубках. Перегляд пройшов вдало, домовився про умови особистого контракту і полетів додому займатися візою. Але в останній момент щось перегралося.

 

Я, чесно кажучи, спочатку не планував повертатися в Україну. Але потім трапився датський форс-мажор, мені подзвонив агент і повідомив, що в клубі почалися проблеми і мій контракт вони не потягнуть. І я вирішив залишитися на батьківщині. Підписав контракт з донецьким Металургом, на той час – постійним претендентом на медалі Вищої ліги.

 

– Зараз у нас «нові 90-і», і без коронавірусу з футболом непонятки, так що багато молодих хлопців їде і ще буде їхати в Німеччину. Які найважливіші речі ви б їм порадили?

 

– Порада одна – кожен день викладатися на 100%, тому що при такій конкуренції трохи даси собі слабину – і тебе відразу забудуть. Потрібна самодисципліна – за тобою ніхто не стежить, але ти сам за себе відповідаєш. На тренування треба виходити з повною самовіддачею, а не спустивши рукава – це не прокотить. А так всім удачі і терпіння!

 

«Коли ще Кремінь із Юве зіграє?»: Олександр Диндіков

 

 

– Надалі вам доводилося переживати щось схоже на те, що в Шальке? Бачити схожу інфраструктуру, організацію справи, спортивний клас?

 

– Та ні, порівнювати не можна, зрозуміло. Це різні рівні. Я пограв в Україні, Молдові, Узбекистані – Сталь (Дніпродзержинськ), Сталь (Алчевськ), Зірку (Кропивницький), Тилигул-Тирас (Тирасполь), Бананц (Єреван), АГМК (Олмалік) і Динамо (Самарканд).

 

Де отримував найбільше задоволення від футболу? У Тилігулі мені пощастило застати граючим головним тренером олімпійського чемпіона Ігоря Добровольського – навіть грати з ним в зв’язці в центрі поля. Ото були часи! Він прищепив нам такий футбол – все через короткий пас, низом, практично весь час володіли м’ячем … На тлі молдавського чемпіонату футбол Добровольського – це була Барселона!

 

Також встиг пограти в узбецькому чемпіонаті в ті славні часи, коли там грав Рівалдо, приїжджав тренувати Бунедкор Сколарі. Грав проти них, в тому числі – неймовірний футбольний бум тоді в Узбекистані був.

 

– Зараз кременчуцькі дітлахи можуть з’їздити за кордон, щоб і їх, як вас, помітили Байєр, Рода або Шальке?

 

– Я допомагаю моєму старшому братові, у нас команда 2008 р.н. Відмінні хлопці, є задатки, є над чим працювати. Так, виїжджаємо на турніри – але, знову-таки, це лягає на плечі батьків. Це важко. Велике спасибі батькам дітей за розуміння і те, що йдуть назустріч. Міжнародний досвід дуже важливий – щоб не варитися у власному соку.

 

От минулого року ми їздили на турнір до Литви, де також брали участь Ювентус, Бірмінгем – зайняли четверте місце. Коли ще Кремінь із Юве зіграє?!”.

 

 

Джерело: Sport Arena


Комментарии пользователей facebook

Главная страница » Новости » «Коли ще Кремінь із Юве зіграє?»: Олександр Диндіков
© МФК “КРЕМіНЬ”, 2012. Всі права захищені.
При використанні матеріалів сайту гіперпосилання на fckremen.com обов'язкове.